آشنایی با زبان برنامه نویسی php

شما اینجا هستید

PHP که مخفف Personal Home Page به معنی صفحه اصلی شخصی می باشد، زبانی است برای تولید سیستم های پویا که در بستر اینترنت و که در داخل کدهای HTML کار می کنند. زبان php یک زبان سمت سرور است. منظور از این گفته این است که ما باید برای استفاده از این زبان در رایانه خانگی خود از بستر سرور به کمک برنامه های جانبی معرفی شده در این زمینه استفاده کنیم. این زبان همیشه در حال بروزرسانی است، یعنی بوجود آورنده های php بعد از گذشت سال ها هنوز در فکر کاملتر و هرچه بهتر کردن این زبان هستند. این نکته و بروزرسانی به همراه پیشرفت تکنولوژی عامل مهمی شده است که توسعه دهندگان بسیاری به سمت زبان برنامه نویسی php کشیده شده اند.

برای تولید سیستم های پویا، php یکی از بهترین زبان ها است چرا که سیستم ها با php معمولا سریع تر ٬ بهتر و راحت تر کار می کنند. از همه مهمتر ارتباط خوب php با پایگاه داده ها است. این زبان قابلیت ارتباط با انواع پایگاه داده ها را با کیفیت بالایی دارد.

در اینجا کمی بیشتر در مورد سمت سرور بودن php توضیح خواهیم داد. روال کار بدین ترتیب است که وقتی شما کدی را در یک وب سایت با php می نویسید، این کد برای عمل به سرور متوسل می شود. یعنی کاربری که از سایت شما دیدن می کند درخواستی برای این دیدار از وب سایت به سمت سرور می فرستد. بعد سرور درخواست را به php می دهد و php بر طبق کد نوشته شده عمل کرده و پاسخ را از پایگاه داده دریافت کرده و به مرورگر کاربر ارسال می کند.
تصاویر زیر ساختار کلی کلاینت و سرور به همراه نحوه ارائه یک برنامه نوشته شده توسط php به کاربر را نمایش می دهد:

درخواست برنامه پویا

فلوچارت برنامه پویا