وب سایت پویا چیست؟

شما اینجا هستید

در گذشته اگر قرار بود یک شرکت٬ سازمان و یا هر کسی که اقدام به راه اندازی یک وب سایت بر روی شبکه داخلی و یا اینترنت نماید٬ باید این کار را توسط زبان و یا دستورهای اچ تی ام ال (HTML) انجام می داد.

خب در آن زمان این کار انجام می شد اما مشکل این بود که برای هر صفحه ای باید تمام کدها دوباره نوشته می شد. مثلا اگر یک شرکت که دارای ۲۰۰ نوع محصول تولیدی بود، قرار بود تارنمایی راه اندازی کند، باید برای هر محصول یک برگه را اختصاص می داد و این یعنی ۲۰۰ بار کدنویسی یا حداقل رونویسی از کدهای قبلی! مشکل بزرگ تر بروزرسانی این صفحات بود که این کار باید توسط افرادی که با زبان برنامه نویسی آشنا بودند انجام می شد.

با پیدایش زبان هایی مانند پی اچ پی این قابلیت به تولید سیستم اضافه شد که از دوباره سازی این صفحات و کدها جلوگیری شود. حال همین شرکت خودمان با ۲۰۰ محصول کافی است که یک صفحه به عنوان الگو داشته باشد و تمام محصول ها را در همان یک برگه به نمایش بگذارد. اینجاست که برای نمایش این صفحات که اصطلاحا به آنها پویا می گویند ، کافیست اطلاعات محصولات را درج نماییم.

البته این کار به کمک ابزاری دیگر به نام پایگاه داده انجام می شود. پایگاه داده ها مکانی هستند که اطلاعات شما به طور طبقه بندی شده در آنها ثبت می شود و هر لحظه می توانید به آنها دسترسی داشته باشید. نگران این مورد هم نباشید چون در این مجموعه مقالات آموزشی ، پایگاه داده ها را نیز مورد بررسی کامل و دقیق قرار خواهیم داد.

در یک تعریف کوتاه باید بگوییم که سیستم پویا ، سیستمی است که به کمک پایگاه داده ها و توسط یک الگو برای ایجاد صفحات ، می تواند کار صدها یا هزاران و یا حتی بیشتر از صفحات html را انجام دهد.

یک سیستم پویا این قابلیت را دارد که با توجه به پارامتر های متفاوت ، رفتار متفاوت از خود نشان دهد. اگر دقت کنید در سیستم های وب سایت های خبری در طول یک روز بارها محتوای جدید به وب سایت اضافه می شود. این دقیقا چیزی است که با کمک سیستم پویا پویا انجام می شود؛ یعنی یک الگو برای مثلا صفحه نمایش خبر وب سایت و داده هایی که به کمک پایگاه داده ها بر روی صفحه نقش می بندند.

از همه جالب تر این است که هر لحظه بدون هیچ نیازی به گسترش سیستم از نظر برنامه نویسی می توانید داده جدیدی را منتشر کنید. اگر کاملا متوجه موضوع نشدید اصلا ایرادی ندارد؛ این چیزی است که شما در طول مشاهده این مقالات آموزشی ، خود به خود فرا خواهید گرفت.