شروع کار با Ubercart

شما اینجا هستید

چند ماژول در Ubercart وجود دارد که می توانید نصب کرده به کار گیرید. بنابراین در ابتدا باید سیاست و اهداف خود را مشخص کنید تا انتخاب های بهینه ای داشته باشید.

آشنا یی با Ubercart
بخش های مختلف ماژول های Ubercart عبارتند از:
» هسته Ubercart: مانند هسته دروپال، باید این ماژول ها را نصب کرده فعال کنید.
» هسته مالی Ubercart (اختیاری):فعال کردن این ماژول ها اختیاری است. یکی ازمهم ترین آنها ماژول پرداخت است. اگر این ماژول را فعال نکنید نمی توانید از هیچ کدام از ماژول های پرداختی Ubercart استفاده کنید. همچنین ماژول های مالیات ها و گزارشات مالیاتی برای پروسه مالیات فروش ضروری هستند. سایر ماژول های پر کاربرد این قسمت عبارتند از: خاصیت ها ،کاتالوگ و گزارشات. اگر این سه ماژول را نیز فعال کنید با مشکل روبرو نخواهید شد.اگر به نقل و انتقال کالا خواهید پرداخت، باید ماژول های نقل و انتقال و قیمت های نقل و انتقال را نیز فعال کنید. در نهایت ماژول های دانلود فایل و نقش ها را فعال کنید تا بتوانید به فروش لینک های دانلود و حق عضویت یا سایر محصولات نقش محور بپرادزید.
» بخش های ضافی Ubercart: در این بخش ماژول های اختیاری قرار دارند. بسیاری از کاربران از ابزار GoogleAnalytics برای مدیریت سایت های خود استفاده می کنند. ماژولی به همین نام در دروپال وجود دارد که اگر نصب کرده فعالش کنید، می توانید از بخش GoogleAnalytics ماژول Ubercart استفاده کنید. ماژول سهام به طور خودکار به مدیریت امور دارایی می پردازد و می توانید از آن برای مدیریت امور دارایی اجناس یا رزروها (بلیت یا اتاق) استفاده کنید. ماژول بسته محصولات به شما کمک می کند چند محصول را در یک گروه جای داده بسته ای با صرفه اقتصادی به وجود آورید. بدین ترتیب کاربران می توانند اجناس در کنار هم با قیمت پایین تری (نسبت به خرید تکی آنها) خریداری کنند.
» اجزای تکمیلی Ubercart: این ماژول ها هزینه انتقال اجناس را محاسبه می کنند. هر کاربری می تواند از ماژول های Rate Flat و Quote Weight استفاده کند. اما برای استفاده از ماژول UPS حتما باید یک اکانت UPS در اختیار داشت. برای استفاده از ماژول USPS نیز باید یک شناسه کاربری Web Tools در اختیار داشته باشید .
» پرداخت Ubercart: ماژول Ubercart چند ماژول پرداخت دارد که برای استفاده از آنها باید ابتدا ماژول پرداخت در هسته Ubercart را فعال کنید. بسیاری از کاربران ماژول Gateway Test را نیز فعال می کنند تا بدون نیاز به شارژ کردن اعتبار کارت، به تست پروسه مالی سایت بپردازند و پس از اتمام تست باید آن را غیرفعال کنید. ماژول بسته متد پرداخت، به مدیریت معاملاتی که با کارت اعتباری انجام نمی شوند (مثل چک ها و CODs) می پردازد. ماژول کارت اعتباری درصورت استفاده از خرید با کارت اعتباری باید فعال شود. برای پروسه استفاده از این کارت ها خدمات مختلفی وجود دارد که در Ubercart از net.Authorize، Payment Silent CyberSource و Google Checkout استفاده می شود. البته تنها فعال کردن یکی از این خدمات آنلاین هم کافیست. برای تکمیل کارخود می توانید ازماژول PayPal استفاده کنید. اما برای پرداخت های آنلاین با درگاه های بانکی ایران ، نیاز دارید تا افزونه های مرتبط را نصب کرده یا این درگاه را به Ubercart متصل نمایید. ناراحت نباشید روش های متعددی برای استفاده از درگاه های بانکی موجود در ایران برای دروپال وجود دارد.

نصب و فعال کردن Ubercart
طبق روال همیشه باید ابتدا Ubercart را دانلود و فعال کنید. فایلی که دانلود می کنید شامل چند ماژول است که ابتدا چندین بخش در لیست ماژول های شما ایجاد کرده و سپس نصب می شوند.
جدول زیر ماژول هایی که باید فعال شوند را به نمایش در می آورد :

جدول نصب عابرکارت

جدول مجوز های عابرکارت

از Ubercart در محیط مخصوص خود استفاده کنید
ماژول Ubercrt بزرگ است ولی پیچیده نیست. بنابراین شاید شما بخواهید در صورت نا آشنایی با معقوله تجارت الکترونیک اولین فروشگاه اینترنتی خود را به کمک Ubercart و در فضای دروپال تجربه کنید.
بخش مدیریت » فروشگاه (admin/stor) در تصویر زیر کاملا مشخص است. شما می توانید لینک های مربوط به هر ماژول را با نصب و خارج کردن از نصب در این صفحه نمایان یا پنهان کنید.

صفحه نمایش فروشگاه دروپال

اگر در صفحه کمی پایین تر بروید می توانید وضعیت گزارش نمایش داده شده در تصویر زیر را مشاهده کنید. این یک نمای کلی سطح بالاست؛ شما باید به تصحیح یا تشریح هر ناهنجاری در لیست نمایان شده بپردازید. به عنوان مثال در تصویر زیر می توانید به وضوح ببینید کد دار کردن کارت اعتباری تنظیم نشده است. شما نمی توانید بدون نهایی کردن تنظیمات این بخش از کارت های اعتباری در سایت استفاده کنید، هر چند برای تست مناسب است. خطا های مربوط به تصاویر جدی تر است. هر چند شما می توانید فروشگاه اینترنتی خود را بدون هیچ تصویری راه اندازی کنید، نباید این ویژگی را از سایت خود حذف کنید. بنابراین مشکل عدم استفاده از عکس در سایت می تواند مشکل ساز باشد. اگر با این پیام خطا مواجه شدید، به دنبال راه حلی برای رفع مشکل باشید. چنین مشکلاتی گاهی در نصب تستی دروپال به وجود می آیند. معمولا دلیل بروز چنین مشکلاتی فعال نبودن ویژگی URL های پاک است و در نتیجه فایل htaccess. به درستی پیکربندی نمی شود. فایل htaccess. خود را لیست کرده به نظرات در مورد پیکربندی توجه کنید. این فایل کوچک است اما پنهان است پس به یاد داشته باشید که باید کلاینت FTP خود را به گونه ای پیکربندی کنید که فایل های پنهان را نیز در لیست بگنجاند. در نهایت اگر تنظیمات از طرف سرور شما بدرستی انجام شده باشد با خطاهای مشابه روبرو نخواهید شد.

وضعیت فروشگاه دروپال