آموزش ماژول وقایع

شما اینجا هستید

ماژول وقایع یا Event یکی از ماژول های مشارکتی دروپال است. برخی کاربران دروپال از نسخه های قدیمی ماژول Event و برخی دیگر از نسخه های جدید ماژول Date استفاده می کنند.
با تغییر نام، توضیحات و لیبل وقایع می توانید بر این نکته تاکید کنید که این یک date ساده نیست. همچنین می توان در ابتدای نام آن از پیشوند های مخصوص استفاده کرد تا همه متوجه شوند این یک بخش عمومی نیست و تنها به شما اختصاص دارد. اگر از این گونه محتوا که شما در تقویم استفاده کرده اید، شخصی دیگر در جایی دیگر استفاده کند کمی عجیب به نظر خواهد رسید. در انجام تنظیمات اولیه شما تنظیمات مربوط به بخش date را مشاهده خواهید کرد. البته طبق تصویر زیر این تنظیمات به طور اتوماتیک در گونه محتوای جدید جای خواهند گرفت. تنظیمات مهم برای شما تصمیم برای استفاده یا عدم استفاده از تقویم پاپ آپ و امکان تکرار گزینه های date در بازه زمانی ماهانه یا هفتگی است.

تنظیمات اولیه تاریخ دروپال

گونه محتوایی که شما ایجاد می کنید (تاریخ در مورد مثال ما) به تقویم لینک می شود و در گونه گره برای نمایش تقویم از فیلتر استفاده می کند. بنابراین نیازی نیست شما نگران نمایش تصادفی فیلد های تاریخ در تقویم باشید. اصولا هر بخش date تنها در تقویم به نمایش درنمی آید و این یک روند عادی است. تنها ابهامی که ممکن است به وجود بیاید در مورد نام این گونه محتوای جدید است. به همین دلیل پیشنهاد شده از نامی چون تاریخ استفاده شود.
تنظیمات پیشرفته نمایش داده شده در تصویر زیر را می توان به همان گونه که هست مورد استفاده قرار داد. تنها تغییری که ممکن است لازم باشد در مورد بازه های زمانی نمایش تقویم در سایت است. اگر به بازه های زمانی دقیق تری نیاز دارید می توانید از دقیقه یا حتی ثانیه استفاده کنید (بازه زمانی یک چهارم ساعت در سایت وجود ندارد).

تنظیمات پیشرفته تقویم دروپال

تغییر ویو ها و نوع محتوای وقایع
با کلیک کردن روی گزینه ذخیره مرحله قبلی تنظیمات را به اتمام برسانید. پس از انجام این تنظیمات ویوی مخصوص تقویم ایجاد می شود. البته بهتر است در این قسمت تغییری در تقویم سایت اعمال نکنید. البته هنوز کار شما به پایان نرسیده است.
ابتدا باید به بخش مدیریت » ساختار » نوع محتوا رفته گزینه مدیریت نوع محتوای ساخته شده برای وقایع (که در مرحله قبلی ایجاد کردید) را انتخاب کنید. طبق تصویر زیر یک بخش Location به نوع محتوا اضافه کنید و بخش جدید را ذخیره کنید. حالا می توانید تنظیمات بخش Location را تغییر دهید. شما می توانید ارزش های پیش فرض را ذخیره کنید یا این بخش را به بخشی لازم و ضروری در این قسمت تبدیل کنید.

تنظیم مکان برای تقویم

همان طور که قبلا گفته شد مدیریت فیلد ها به شما کمک می کند به ایجاد، ویرایش و استفاده دوباره از فیلد های قبلی سایت بپردازید. این بخش ها ثابت هستند اما در قسمت های مختلف سایت تنظیمات مختلفی دارند. بنابراین بخش Location که قسمتی از یک واقعه در سایت است ممکن است بخشی ضروری و لازم به شمار نیاید اما همان بخش در قسمتی دیگر، کاملا ضروری و حیاتی باشد. (احتمالا یک واقعه عمومی شامل وقایع دیداری و وقایعی باشد که نیاز ضروری به یک Location دارند، باشد.) در این قسمت ممکن است شما بخواهید به جابجا کردن فیلد ها بپردازید یا فیلد های منتخب خود را برای واقعه ها اضافه کنید.

کاربرد بهینه فیلد ها
ممکن است این سوال برای شما به وجود آید که چرا قرار دادن اطلاعات Location در متن گره واقعه کافی نیست. هر گاه المان داده ای خاصی چون Location در اختیار داشته باشید، در واقع آن المان قسمتی از یک یا چند گونه محتوا به حساب می آید. بنابراین نباید از یک بخش برای کاری غیر از آنچه در برچسب آن مشخص شده استفاده کرد. چون استفاده از یک بخش Location جدید برای جای دادن ارزش داده مشکلات عدیده ای برای مدیریت داده های سایت شما به وجود می آورد.
درحالی که در بخش مدیریت نوع محتوای واقعه جدید هستید، روی گزینه مدیریت فیلدها کلیک کنید تا بتوانید فیلد هایی که به سایت اضافه کرده اید را ویرایش کنید: Date و Location.
تصویر زیر تنظیمات اضافی برای بخش Date را به نمایش درمی آورد.

تنظیمات اضافی فیلد تاریخ دروپال

در این قسمت می توانید ارزش های پیش فرض برای تاریخ شرح و پایان بخش را معین کنید. همان طورکه در تصویر زیر مشخص است در این قسمت قالب ها را نیز می توانید مشخص کنید. همچنین باید بخش Format Input Custom را خالی بگذارید مگر اینکه بخواهید از تنظیماتی ویژه و کاملا شخصی استفاده کنید. به عنوان مثال تنظیمات پیش فرض نمایش داده شده در تصویر زیر قالبی را مشخص می کند که تقویم از آن استفاده می نماید.

ورودی تقویم دروپال

پس از پایان کار بخش Date باید به بخش مدیریت » مدیریت محتوا » دسته بندی ها مراجعه کنید. در این قسمت می توانید زیر دسته هایی که برای دسته بندی مقالات و دیگر محتوا استفاده می کنید را انتخاب کنید. شما می توانید با ویرایش این دسته بندی ها یا ایجاد دسته بندی جدید ، آنها را درکنار گونه محتوای واقعه سایت خود به کار گیرید. (استفاده دوباره از دسته بندی های قبلی سایت به این معناست که وقایع مربوط نیز در لیست های آن دسته بندی به نمایش در خواهند آمد)
همچنین ممکن است شما بخواهید تنظیمات پیش فرض نظرات کاربران را برای گونه محتوای وقایع تغییر دهید. اگر این بخش را قبلا فعال کرده اید ممکن است نظراتی چون "به زودی آنجا خواهم بود" و "متاسفم، من مشغله زیادی دارم." برای واقعه ای به نام "جلسه شروع شده است" دریافت کرده باشید. از ماژول های Signups یا Flag برای مدیریت حضور و رزرو کردن واقعه ها استفاده کنید. همچنین می توانید بخش نظرات کاربران را کلا غیر فعال کنید.
گام نهایی انتخاب نامی جدید برای ویو های پیش فرض تقویم است. به بخش مدیریت ویو ها مراجعه کنید و از لیست ویو ها اقدام به ویرایش ویوی ساخته شده برای وقایع خود بپردازید.