ترتیب ، صفحه بندی و کپی View

شما اینجا هستید

ماژول ویو می تواند به مرتب کردن داده ها بپردازد. همچنین شما به کمک آن می توانید به صفحه بندی داده ها بپردازید. بدین ترتیب یک لیست غیر قابل مدیریت به منبعی مفید برای کاربران نهایی تبدیل می شود. دو نوع صفحه بندی در دروپال وجود دارد. صفحه بندی کامل به شما اجازه می دهد از صفحه ای که باز کرده اید چند صفحه جلوتر یا عقب تر بروید (نه فقط یک صفحه به جلو و به عقب) و با خواندن این آموزش با نوع دوم صفحه بندی نیز آشنا خواهید شد.
1 . با استفاده از کلید افزودن یک ترتیب جدید به ترتیب نمایش ویو (Sort Criteria) اضافه کنید. تنظیمات اعمال شده در هر قسمت ویو در پایین بخش اصلی ویرایشگر ویو به نمایش در می آید. در ابتدا همان لیست قبلی فیلتر کردن بخش ها در اختیار شما قرار می گیرد تا بتوانید با کلیک کردن روی چک باکس ها، بخش های دلخواه خود برای مرتب کردن انتخاب کنید. طبق تصویر زیر ما ترتیب نمایش را بر اساس شناسه گره بصورت descending تنظیم می کنیم. پس از انجام این کار دروپال به مرور نمونه های انتخابی شما می پردازد تا ترتیب دلخواه را انتخاب کند. برای مشاهده تغییرات روی گزینه اعمال کلیک کنید.

افزودن ترتیب نمایش به ویو دروپال

پس از افزودن ترتیب جدید ، تنظیمات ترتیب باید مشابه تصویر زیر انجام شود.

تنظیمات فیلتر ترتیب دروپال

2 . تا این قسمت از تنظیمات پیش فرض نمایش داده ویو که در زمان افزودن ویو انتخاب میشد، استفاده می کردید. اما شاید نیاز باشد یک ویو از چندین نمایش مختلف استفاده کند. اینجاست که باید یک روش نمایش جدید نیز به ویو اضافه کنید. برای اینکار از منوی بالای ویو، نمایش جدید خود را همانند تصویر زیر انتخاب کنید.

افزودن نمایش جدید به ویو دروپال

حالا در ویرایشگر ویو می توانید این گزینه تازه اضافه شده را مشاهده کنید. در اینجا باید طبق تصویر زیر تنظیمات مسیر صفحه را نهایی کنید. بدین ترتیب کاربران می توانند با تایپ مسیر (یا کلیک کردن روی یک کلید یا منو که به این مسیر لینک شده) وارد صفحه مربوطه شوند. البته بقیه عملیات توسط دروپال و ویو انجام می شود. به یاد داشته باشید وقتی در حال نهایی کردن تنظیمات روش مخصوص نمایش داده هستید برخی از آنها با فونت مایل به نمایش در می آیند که نشان دهنده تنظیمات پیش فرض است و تمام تنظیماتی که از فونت مایل استفاده نمی کنند تنظیمات روش مخصوص نمایش هستند.

نمایش صفحه جدید دروپال

3 . حالا نوع pager را طبق تصویر زیر انتخاب کنید:

نوع صفحه بندی دروپال

4. طبق تصویر زیر تعداد مواردی که در هر صفحه باید به نما‌یش درآید ، تعداد صفحات نمایش داده شده و دیگر تنظیمات را پیکربندی کنید. (برای تست کردن سیستم از اعداد کوچک استفاده کنید تا مجبور نشوید داده های زیادی به دروپال برای ایجاد صفحه بندی وارد کنید.)

pager

انتقال و کپی کردن ویو ها
حتما تا به حال متوجه شده اید که ویو ها ابزار های بسیار قدرتمندی در دروپال هستند. حتی شما می توانید به کپی کردن آنها بپردازید. با این کار عبارت clone_ به آخر اسم ویو های کپی شده اضافه می شود. البته شما میتوانید نام ویو های کپی شده را به دلخواه خود نیز تنظیم کنید. سپس می توانید روی نسخه کپی شده کار کرده ویژگی های جدیدی بدان بیفزایید یا آن را تغییر دهید و در قسمت های دیگری از سایت دروپالی خود به نمایش در آورید. دستور Export کد مخصوص ویو را در اختیار شما قرار می دهد و سپس با استفاده از دستور Import می توانید پنجره جدیدی باز کنید و این کد را وارد کنید. در فضای دروپال دستور clone موثرتر است. البته شما می توانید با خارج کردن کد ویو مورد نظر آن را به یک فضای دروپالی دیگر انتقال دهید و ویوی خود را آنجا کپی کنید. حتی میتوانید این کد را در اختیار دیگران قرار داده تا با ایجاد ساختار مشابه دروپالی ، از ویوی ساخته شده توسط شما استفاده کنند.