ایجاد یک query view

شما اینجا هستید

به خاطرداشته باشید که هر ویو از ترکیب یک query پایگاه داده و نحوه نمایش داده در دروپال به وجود می آید. در اینجا باید متذکر شد که پنج نوع ورودی برای query در ویو های دروپال وجود دارد: روابط، استدلال ها، بخش ها، معیارهای مرتب کردن و فیلترها.
هرکدام از این بخش ها در ابتدا خالی هستند. کلید افزودن (Add) در بالای هر بخش امکان افزودن تنظیمات جدید برای آن بخش را فراهم می کند. آیکون فلش در کنار این کلید و گزینه Rearrange بهمراه فلش های چهار پر و کشیدن آنها به سمت بالا و پایین به شما اجازه می دهد موارد مختلف را در لیست جابجا کنید. مثلا تعیین ترتیب اعمال شدن فیلتر ها در ویو طبق تصویر زیر می باشد:

ترتیب تنظیمات ویو

آناتومی یک query پایگاه داده
اگر با نحوه کار پایگاه های داده رابطه ای و زبان دسترسی آنها (SQL) آشنا هستید حتما با ساختار query ها نیز آشنا هستید و می توانید به راحتی ویرایشگر ویو را برای یک query SQL ترسیم کنید. اگر با SQL هیچ آشنایی ندارید نیازی نیست به مطالعه این زبان بپردازید چرا که کار با ویو نیازی به دانستن این زبان ندارد.
مثال: ساختار کوئری SQL
SELECT data FROM table WHERE condition ORDER BY sort-data
نوشتن با حروف بزرگ انگلیسی به نحوه کار با SQL بستگی دارد. هر چند در دروپال دستور های abstraction db که دروپال را از طبیعت ویژه پایگاه های داده پشتیبانی شده جدا می کنند به حروف بزرگ زبان SQL احتیاج دارند. بخش هایی از ویرایشگر ویو که شرایط query را ترسیم می کنند عبارتند از:

ترسیم کوئری های ویو دروپال

اگر شما بخواهید همزمان با پیش نمایش ویو کوئری های استخراج شده از پایگاه داده را مشاهده کنید ، نیاز است تنظیمات ویو را طوری انجام دهید که کوئری های SQL را در زمان استخراج اطلاعات ، نمایش دهد. بسیاری مواقع شاید این دستورات SQL باشند که از ویو استخراج شده و در دروپال مورد استفاده قرار گیرند. برای فعال سازی به تنظیمات ویو (admin/structure/views/settings) مراجعه کرده و Show the SQL query را طبق تصویر زیر فعال کنید.

پیش نمایش کوئری های دروپال

ایجاد یک ویو
برای ایجاد یک ویو ابتدا باید ارزش های پایه ای را تنظیم کرد (مانند یک نام ماشینی) که قابل تغییر نباشند. پس از ایجاد ویو می توان به کمک ویرایش اجزاء مختلف آن را شخصی کرد. البته پروسه ویرایش هیچ ربطی به ایجاد ویو در دروپال ندارد.
در بخش مدیریت » ساختار » نماها (admin/structure/views) روی گزینه افزودن نمای جدید (Add new view) در بالای لیست ویو ها کلیک کنید تا صفحه ای مشابه تصویر زیر ظاهر شود.
در نام ماشینی ویو نباید از فاصله و کاراکتر های فارسی و دیگر کاراکتر های غیر مجاز استفاده کرد. شما می توانید برای اینکه تیتر در دسترس تری برای کاربران تهیه کنید نام و نام ماشینی ویو را متفاوت تنظیم کنید. دقت کنید که نام ماشینی ویو را پس از افزودن به هیچ وجه نمی توان تغییر داد.

افزودن ویوی جدید دروپال

شما همچنین باید مشخص کنید از چه داده ای برای ویو استفاده خواهید کرد که ای تنظیم اصطلاحا همان گونه ویو است. به خاطر داشته باشید پس از ایجاد ویو نمی توانید گونه آن را تغییر دهید. برخی گونه های رایج در لیست این صفحه آورده شده اند. اگر ماژول های دیگری را نصب و فعال کرده باشید می توانید از سایر گونه های ویو استفاده کنید. به عنوان مثال فعال سازی ماژول Aggregator که جزو هسته دروپال است گونه ویژه این ماژول را به لیست ویو های سایت اضافه می کند. همانطور که گفته شد برخی از ویو ها در حالت پیش فرض و به صورت غیر فعال قرار دارند چون بخشی از ماژول View هستند.
گره: تقریبا بیشتر قسمت های دروپال یا بهتر بگوئیم محتوای موجود در دروپال نوعی گره محسوب می شوند. با انتخاب این گونه ویو، تمام مقالات، صفحه ها، بلاگ ها، موضوعات انجمن ها و گونه محتوای به کار رفته در سایت با این روش به نمایش در خواهند آمد. در واقع این گزینه رایج ترین گونه ویو در دروپال است. شما می توانید برخی گونه های گره خاص را در مورد یک ویو فیلتر کنید تا به عنوان مثال تنها محتوا بلاگ ها از این گونه ویو استفاده کنند یا تنها بلاگ ها از آن استفاده نکنند.
نظرات: این گونه ویو به شما اجازه می دهد نظرات کاربران را جدا از گره مربوطه مشاهده کنید. ویوی پیش فرض و غیر فعال افزونه views که با نام recent_comments قابل فعال سازی است ، از این گونه از ویو استفاده می کند.
فایل: گونه ویو فایل های مدیریت شده در دروپال را به نمایش در می آورد.
منابع شخصی (Local Source): در صورت فعال بودن ماژول Local که بخشی از هسته دروپال است، از ترجمه زبان های مختلف در سیستم استفاده می کند.
بازبینی گره: این گونه به شما اجازه می دهد به نسخه های بازبینی شده هر گره به طور مستقیم دست پیدا کنید.
زیر گروه ها (terms): از این گونه ویو زمانی استفاده می شود که محتوای مورد نظر دارای طبقه بندی هایی چون دسته بندی های دروپال باشند و ویو پیش فرض term_taxonomy نیز دقیقا از این گونه است. در این بخش گره هایی مشاهده می کنید که از برچسب های طبقه بندی دروپال در آنها به کار رفته است. در زمان اجرا این کاربر نهایی است که تصمیم می گیرد از کدام دسته بندی ، زیر دسته یا طبقه بندی استفاده کند.
کاربر: گونه ویو مخصوص کاربران دروپال است که برای نمایش لیست کاربران توسط ویو مورد استفاده قرار میگیرد.
برای سازمان دهی ویو ها در سایت از توصیف ویو استفاده کنید. این توصیف میتواند توضیحات یا برچسب هایی در مورد ویو باشد که باید آنرا در صفحه افزودن ویوی جدید فعال کنید.

تا اینجا با ساختار ویوی جدید دروپال آشنا شدید ، بنابراین پس از ایجاد هر ویو باید آنها را با دقت تکمیل کرد. البته این قسمت ها پس از ایجاد ویو قابل تغییر هستند.

ویرایش یک View
پس از ایجاد یک ویوی جدید (یا تصمیم برای ویرایش یک ویو موجود در سایت) طبق تصویر زیر وارد ویرایشگر ویو شوید.

ویرایشگر ویوی تست دروپال

نمونه ویوی منتخب در این قسمت مخصوص نمایش بخش هایی از گره های سایت است و برخی قسمت ها را براساس معیارهای خود، فیلتر می کند. معیار مورد نظر همان اصطلاحات طبقه بندی است. سه گام اول ویرایش ویو مربوط به آناتومی یک query پایگاه داده است:
افزودن بخش ها: بخش SELECT از query که بری اضافه کردن فیلد ها در نمایش خروجی ویو استفاده می شود و از قسمت Fields قابل کنترل است.
فیلتر کردن داده: بخش WHERE از query برای اضافه کردن فیلتر های جدید به نتایج ویو استفاده می شود و از قسمت Filter Criteria کنترل می شود.
مرتب کردن داده: بخش BY ORDER از query برای تغییر در ترتیب نمایش ویو ها استفاده میشود و از قسمت Sort Criteria کنترل می گردد.

گام نهایی تصحیح این ویو می باشد که البته لازم نیست در اجرای این گام ها از ترتیب خاصی پیروی کنید. در تمامی مراحل دقت داشته باشید تا زمانی که هیچ گره ای در دروپال برای ویوی شما افزوده نشود ، دروپال به شما هشدار خواهد داد که هیچ داده ای در این ویو نمایش داده نمی شود.