شروع کار با Views

شما اینجا هستید

برای استفاده از این ماژول بهتر است ماژول Help Advanced را نیز نصب کرده باشید تا راهنمایی های بیشتری در زمان کار با این ماژول مشاهده کنید. برای این کار باید طبق جدول زیر ماژول را دانلود، نصب و فعال کنید (البته از ماژول Views بدون ماژول Help Advanced نیز می توانید استفاده کنید اما کاربری آن مشکل و دشوار خواهد شد).

نمای ماژول ویوز دروپال

از زمان خود به خوبی استفاده کنید
ماژول Views ماژول سنگینی است. پس اگر قصد دارید آن را از سایت دروپال دانلود کرده سپس در سرور خود آپلود کنید، باید بسته به سرعت اتصال به اینترنت حدود چند دقیقه زمان بگذارید‌.

ماژول ویوز تعدادی ویو پیش فرض در اختیار شما قرار می دهد. هر ویو را می توان فعال یا غیر فعال کرد و ویو های پیش فرض تا زمانی که توسط شما فعال نشوند، غیر فعال هستند. اکثر آنها شبیه سازی نماهای استاندارد دروپال مثل صفحه اصلی ، دسته بندی ها یا نظرات جدید کاربران است. بدین ترتیب بدون نیاز به کدنویسی می توانید به شخصی سازی این نماها بپردازید. طبق تصویر زیر به بخش مدیریت » ساختار » نماها (admin/structure/views) مراجعه کنید تا لیست ویو های پیشفرض این افزونه را مشاهده کنید. در این صفحه می توانید به مدیریت ویوی های سایت خود بپردازید. اگر ماژول Help Advanced را نصب نکرده اید در بالای صفحه مدیریت ویو ها لینکی به صفحه ماژول Help Advanced در اختیار شما قرار خواهد گرفت. به علاوه لینک های کمک و پشتیبانی در کنار هر View پیش فرض شما را به بخش Help Advanced هدایت می کند (البته اگر این ماژول را نصب کرده باشید). برای غیر فعال کردن این لینک ها میتوانید به تنظیمات افزونه ویو در مسیر admin/structure/views/settings مراجعه کرده و گزینه Show advanced help warning

فرمت تمام مداخل ویو ها یکسان است و تنها تفاوت بین مداخل، در مورد View های فعال و غیرفعال است: View های فعال لینک هایی در سمت چپ آنها قرار دارد که قابلیت ویرایش، انتقال، Clone یا غیرفعال کردن ویو را در اختیار شما قرار می دهد درحالی که View های غیر فعال تنها لینکی برای فعال سازی ویو ارائه می دهند. درمورد انتقال و کلون کردن View ها در این بخش اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد، اما فعلا به ویرایش View ها می پردازیم.

نمایش ویو های فعال و غیر فعال دروپال

لیست View ها
هر لیست View شامل یک نوار تیتر به همراه توضیحات ویو های قرار گرفته در سایت است. در بالای لیست چند کلید قرار دارد تا شما بتوانید ویو های خود را وارد کرده یا اقدام به ساختن ویو های جدید نمایید. در قسمت پایین تر و بالای جدول ویو ها میتوانید ترتیب نمایش را بر اساس جزء های مختلف انتخاب کرده که امکان مرتب کردن لیست ها را فراهم می کنند. اگر لیست شما چندان طولانی نیست نیاز چندانی به مرتب کردن لیست ویو ها نیست.

ذخیره کردن: در ابتدا تنها ویو های پیش فرض را در اختیار دارید اما می توانید با استفاده از کلید افزودن ویوی جدید (Add new view) در بالای لیست ویو ها که در تصویر بالا وجود دارد می توانید نمونه های جدیدی بسازید. نمونه های جدید ویو که بدین ترتیب ایجاد می کنید همان View های نرمال هستند که در پایگاه داده دروپال ذخیره می شوند. شما همچنین می توانید View های Overridden ایجاد کنید که براساس View های پیش فرض طراحی می شوند و در پایگاه ویوی داده ها در دروپال ذخیره می شوند. البته شما تا زمانی که ویوی جدید را ذخیره نکرده باشید میتوانید عملیات ایجاد چنین نمونه هایی را به عقب برگردانید تا نسخه ذخیره شده در پایگاه داده تغییر نکرده و نمونه اولیه دوباره مورد استفاده قرار گیرد.
اجزای ویوی جدید
تصویر زیر اجزای مختلف یک ویوی جدید را نمایش میدهد که در اینجا توضیحاتی درباره هریک وجود دارد.

اضافه کردن ویوی جدید دروپال

گونه : یک ویو شامل گونه های خاص از داده های دروپال است مثل گره ها یا نظرات کاربران. در زمان ایجاد هر ویو باید گونه آن را مشخص کنید و به یاد داشته باشید که در آینده هم نمی توانید آن را تغییر دهید.
نام : هر ویو باید نامی متشکل از کاراکتر های الفبایی انگلیسی و علامت (-) داشته باشد که همان نام ماشینی ویو به شمار می رود. در تصویر بالا نام نمایشی سه ویوی اولیه archive ، backlink و recent_comments است.
برچسب : مانند سایر قسمت های دروپال، برای ویو ها نیز می توان از برچسب استفاده کرد. این روش می تواند به شما در مرتب کردن و سازماندهی view ها کمک کند. برچسب های هر ویو در پرانتز پس از نام ماشینی ویوی قرار می گیرد. در تصویر بالا تمام ویو ها دارای برچسب پیش فرض هستند.
توصیف: برای قرار دادن اطلاعاتی پیرامون ویو میتوانید توصیف را فعال کرده و توضیحاتی پیرامون ویو اضافه نمایید.
در کل ویو ها به ترکیب query با نماهای مختلف برای استخراج اطلاعات از پایگاه داده و نمایش آنها پرداخته می شود. نحوه نمایش ممکن است تمام صفحه ای، بلوکی، تکه تکه (برای پنل ها)، ضمیمه ای (برای ترکیب ویو ها) یا به صورت feed RSS باشد. البته به کمک سایر ماژول های دروپال می توانید انواع دیگری از نمایش داده ها در سایت را نیز بیابید. مهم ترین ویژگی ویو ها امکان استفاده از چند روش نمایش برای یک ویوی ساخته شده ثابت است.
در قسمت پایین نوار اطلاعات ویو در زمان اضافه کردن بخش های جانبی دیگری نیز برای هر ویو وجود دارد که برای نمایش ویو مورد استفاده قرار میگیرد:
عنوان صفحه: ممکن است یک View دارای تیتری برای صفحه ایجاد شده یا بلوک آن باشد.
مسیر : مسیر دست یابی به صفحه یا نمایش یا feed هر ویو را مشخص می کند.
تنظیمات اضافی: استفاده از صفحه بندی ، ایجاد لینک منو ، ایجاد rss برای صفحات ، نحوه نمایش بلوک و تعداد آیتم های نمایش ویو نیز از تنظیمات اضافی قابل انجام است.