کار با View ها

شما اینجا هستید

مقدمه
دروپال بر اساس یک پایگاه داده مدرن، رابطه ای، منسجم و منعطف طراحی شده است (معمولا برای دروپال از MySQL استفاده می شود اما این سیستم از سایر انواع پایگاه داده مشابه نیز پشتیبانی می کند). پایگاه داده های رابطه ای برای ذخیره کردن، بازیابی و مدیریت داده از سرعت و کارآیی بالایی بهره می گیرند. هرچند نیم قرن است بزرگ ترین چالش پایگاه های داده ایجاد و مدیریت ساختارهای پایگاه داده (طرح ها) در دسترس گونه های غیر برنامه نویسی است. در کنار آن مسئله دیگر تسهیل استفاده کاربران نهایی از این موتور های داده برای ایجاد query ها و گزارشات است.
دروپال نیز مانند سایر سیستم های مدیریت داده همواره به دنبال راه حلی برای این مشکلات بوده است و با معرفی سیستم Kit Construction Content یا همان CCK یا همان فیلد های دروپالی به کاربران امکان ایجاد بخش هایی مخصوص در پایگاه های داده که بتواند از محتوای دلخواه آنها پشتیبانی کند (البته این تنها از نگاه یک کاربر است چون روند اصلی این عملیات بسیار پیچیده و فنی است).
در نسخه های دروپال، ماژول Views تکمیل و تصحیح شده است. در حالی که فیلدها به کاربر اجازه می دهند در پایگاه داده بخش های مخصوصی ایجاد کرده و در گره های مختلف از آنها استفاده کند، ماژول ویوز از یک مکانیزم ترکیبی query و نمایش استفاده می کند تا عملکرد فیلد ها را تکمیل کند. البته شما مجبور نیستید از ترکیب فیلدها و ویوز استفاده کنید هرچند این روش کاملا رایج و کاربردی است و طرفداران بسیاری دارد.
در این بخش با ماژول ویوز و ویژگی های پایه ای آن آشنا می شوید. البته بیشتر ویژگی های این ماژول از دید کاربران نهایی سایت پنهان است که همان روند پیچیده نمایش داده ها در سایت است.

معرفی ویوز
تنظیمات پیش فرض در دروپال بدین شکل است که هر محتوای جدید پس از انتشار در صفحه اصلی سایت قرار می گیرد. طبق تصویر زیر ترتیب قرارگیری مطالب در این صفحه از جدیدترین مطلب منتشر شده آغاز می شود.

safhe-asl

اگر از برچسب ها یا سایر ویژگی های طبقه بندی سایت استفاده کرده اید می توانید آنها را در قسمت پایین سمت راست هر گره مشاهده کنید. با کلیک کردن روی هر کدام از این طبقه بندی ها، تمامی داده های ورودی آن دسته بندی بازیابی و نمایش داده می شود. در این صفحات پویا، یک آیکون feed RSS نیز در نظر گرفته شده است تا کاربران با عضویت در این قسمت از مطالب جدید دسته بندی های خاص استفاده کنند.
ماژول ویوز به شما اجازه می دهد انتخاب های دقیق تری داشته باشید. با استفاده از آن، کاربر نهایی می تواند از بین طبقه بندی های مختلف گزینه دلخواه خود را انتخاب کنند. به علاوه ویژگی های تصویری این ماژول به شما اجازه می دهد نحوه نمایش داده در سایت را شخصی کنید یا از یک pager استفاده کرده به مدیریت لیست کاملی از نتایج جستجو در سایت بپردازید. (یک pager در قسمت پایین سمت راست نمایش داده شده و اطلاعات "یک از دو" را به کاربر نشان می دهد و به او اجازه می دهد کنترل جلو بردن یا عقب کشیدن اطلاعات را به دست بگیرد.)

کاوش Views های غنی
ماژول ویوز واقعا ابزار قدرتمندی است و میتوان آن را اصلی ترین ماژول دروپال نامید. این بخش نمای کلی از این ماژول و عملکرد آن را ارائه می دهد. البته اطلاعات بیشتر را در بخش های بعدی نیز کسب خواهید کرد و تنها هدف این بخش آشنایی با جنبه های پرکاربرد این ماژول است.