یافتن سایت های دروپالی

شما اینجا هستید

در آدرس drupal.org/forum/25 لیستی از سایت های مختلف دروپالی و نظرات کاربران سایت در مورد آنها وجود دارد که در تصویر پایین مشخص است.
در این بخش می توانید با افراد مختلفی که از دروپال استفاده کرده اند، طرح ها و اهداف آنها، مدت زمان اجرای پروژه و نوآوری ها و خلاقیت های آنها آشنا شوید.

تصویر2-8

نحوه عملکرد دروپال
یکی از بهترین ویژگی های دروپال این است که شما نیازی به کدنویسی کامپیوتری ندارید. هرچند بهتر است شما اطلاعات پایه ای از نحوه مدیریت دروپالی داشته باشید. البته نباید نگران بود چون در این بخش رمزنویسی اصلا دشوار نیست چون دروپال از ساختار محکمی برخوردار است. سایت های دروپالی را به راحتی می توان تغییر داد یا گسترش داد. با شخصی کردن سایت
خود می توانید ویژگی های جدیدی به آن بیفزایید. پس به راحتی می توانید طرح های جدید را از سایت رسمی دروپال دانلود کرد در سایت خود نصب کنید.

بازنویسی URL ها
این بخش به تشریح ساختار کلی و اجرای پروژه دروپالی می پردازد. همچنین شما می توانید از خدمات اطلاعات اینترنتی شرکت مایکروسافت(IIS) برای اجرای دروپال استفاده کنید. در IIS ٧.٠ می توانید از طرح بازنویسی URL استفاده کنید تا به جابجایی فایل htaccess. بپردازید. برای دانلود ابزارهای لازم و کسب اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس www.iis.net/extensions/URLRewrite مراجعه کنید.
پس از دانلود دروپال، پوشه ای در سرور وب شما ایجاد می شود که نصب برنامه های اساسی در آن قسمت انجام می شود (ریشه سایت یا پوشه زیرین آن). البته برای استفاده از این پوشه لازم نیست آن را یا پوشه زیرین آن را درسایت قرار دهید؛ فقط کافی است از یک پوشه زیرین درURL سایت خود استفاده کنید. یا می توانید در دامین یا دامین زیرین سایت به آن پوشه اشاره کنید.

خود راه اندازها و تنگراه های دروپالی
فایلhtaccess. در ریشه ساختار فایل دروپال قرار دارد. این فقط مجموعه ای ساده از تنظیمات Apache است که در واقع مرجع تمام درخواست هایی است که به دایرکتوری دروپالی ارسالی می شود و با تغییر آدرس به فایل index.php فرستاده می شوند که در طی این مراحل دچار قالب بندی مجدد شده اند. البته این عملیات کاملا توسط دروپال انجام می شود و لازم نیست نگران آن باشید.
سپس درخواست ها به bootstrap.inc ارسال می شوند که فایلی در پوشه includes دایرکتوری مزبور است. همان طور که در این کد مشاهده می کنید درخواست هرصفحه از یک منطق واحد پیروی می کنند.

define('DRUPAL_ROOT', getcwd());
require_once DRUPAL_ROOT . '/includes/bootstrap.inc';
drupal_bootstrap(DRUPAL_BOOTSTRAP_FULL);
menu_execute_active_handler();

متغیر return$ملی بخش اصلی صفحه دروپالی است که به دست کاربر می رسد. پس از اینکه در index.php مراحل چک کردن erorrها به اتمام رسید، صفحه توسط این دستور رندر می شود:
Print drupal_render_page$return;
برای این کار باید صفحه را با این کد رندر کرد:
<?PHP
function drupal_render_page($page) {
// Allow menu callbacks to return strings, or bare content arrays.
if (is_string($page) :: empty($page['content'])) {
$page = drupal_get_page($page);
}
// Modules alter the $page as needed. Blocks are populated into regions like
// 'left', 'footer', etc.
drupal_alter('page', $page);
return drupal_render($page);
}
?>

این به آن معناست که هر درخواست برای یک صفحه دروپال از همان تکراهی می گذرد که پردازش اضافی (مثل تغییر دادنURL ها) در آن صورت میگیرد و هر درخواست برای رندرکردن صفحه از تکراهی شبیه به آنچه انواع گوناگون پردازش اضافی (مثل مسدود کردن صفحه درجایی که متن اصلی صفحه به پایان می رسد) انجام می شود، می گذرد.
در واقع این یک ساختار عادی برای برنامه های یک وب سایت مدرن است. به عنوان مثال برنامه های فیس بوک همه در قالبی قرارمی گیرد که سایت فیس بوک به تنهایی و از پیش مشخص کرده است.