گشت و گذار در دنیای دروپال

شما اینجا هستید

دروپال یک سیستم مدیریت محتوا و یک سازمان اینترنتی است که به دست Dries Buytaert تاسیس و اداره می شود. وب سایت این سازمان به آدرس www.drupal.org مرجع خوبی برای کاربرانی است که به دنبال اطلاعات به روز در مورد دروپال، کدهای قابل دانلود، طرح های همکاری دروپالی و مباحث دروپالی هستند. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، صفحه اصلی این سایت روزانه با اطلاعات و اخبار جدید به روز می شود. شما به راحتی می توانید عضو سایت شوید و در مورد مطالب مختلف آن به اظهار نظر بپردازید. ناگفته پیداست، سایت رسمی سازمان هم یک سایت دروپالی است:
تصویر 2-1

همان طور که در تصویر پایین مشخص است، بخشی از سایت، به آدرس groups.drupal.org اطلاعات مختلفی درمورد مباحث مختلف و فهرست نویسی مشاغل دراختیار کاربران قرار می دهد. همچنین شما می توانید به موقعیت جغرافیایی یا فعالیت شغلی خود در گروه های مختلف این سایت عضو شوید.
تصویر2-2

شما می توانید درصورت مواجهه با erorr های ناآشنا در سایت دروپالی خود، به سایت رسمی دروپال مراجعه کرده، در مورد آن جستجو کنید. البته برای یافتن بهترین جواب باید به تاریخ انتشار مطالب سایت و نسخه دروپالی سایت خود دقت کنید. در نسخه های جدید دروپال، ویژگی های جدیدی درنظر گرفته شده و برخی از طرح های اختیاری آن، به هسته دروپال منتقل شده است. بنابراین راه حل مشکلات و نارسایی های دروپال ۴ و ۵ برای نسخه های جدید دروپال مناسب نخواهد بود.

شناسایی سایت های دروپالی
سایت های دروپالی زیادی در دنیای وب وجود دارد که تعداد آنها هر روز بیشتر و بیشتر می شود. آشکار است که دروپال هم همانند فناوری open source رایگان است و این خود یکی از دلایل اصلی این استقبال زیاد کاربران اینترنت به شمار می آید. به همین دلیل اکثر سایت های دروپالی را وب سایت های تبلیغاتی، سازمان های اطلاعاتی و دولتی تشکیل می دهند.

چیزی به نام نمای دروپالی وجود ندارد
همانند سایر وب سایت ها، سایت های دروپالی هم مشخصات ویژه ای دارند که آنها را از سایر سایت ها متمایز می کنند. اولین مورد URL سایت دروپالی است. هرچند در میان طرح های قابل دانلود سایت دروپال، ابزارهایی چون Pathauto (ماژولی برای ساخت نام مستعار آدرس ها) وجود دارد که به شما اجازه می دهد URL سایت خود را تغییر دهید.
دومین مورد تم های پیش فرض دروپالی است که پس از اولین دانلود در اختیار شما قرار می گیرد که اکثر کاربران به شخصی سازی این تم ها نمی پردازند. هرچند کاربرانی هستند که به دانلود سایر تم ها یا حتی ایجاد تم های جدید روی می آورند.
سایت های دروپالی که در تصاویر بالا مشاهده کردید، از تم پیش فرض دروپال استفاده می کنند.
ماده قانونی بازیابی سرمایه و توسعه آمریکایی مصوب سال ٢٠٠٩ یک برنامه و طرح جامع برای مقابله با بحران اقتصادی است که در سال ٢٠٠٨ غرب را به رکود اقتصادی کشاند. یک سایت مخصوص دولتی به آدرسwww.recovery.gov برای نظارت بر فعالیت ها و سرمایه گذاری های مربوط به این طرح تاسیس شده که صفحه اصلی آن در تصویر زیر مشخص است و همان طور که مشاهده می کنید یک سایت دروپالی است. هرچند آدرس اینترنتی این سایت شبیه سایر آدرس های دروپالی نیست، اما لینک صفحات داخلی آن مثل: http://www.recovery.gov/?q=content/act
نشان می دهد که این سایت، دروپالی است چون در بخش جستجوی آن (q=content/act?) ازنشان دروپال استفاده شده است.

تصویر2-3

معمولا از دروپال در سایت های تبلیغاتی کوچک و بزرگ استفاده می شود. تصویر زیر سایت City Market/Onion River Coop در برلینگتون ورمونت را نشان می دهد.

تصویر2-4

در تصویر پایین کتابخانه دانشگاه میامی یکی از معروف ترین و بهترین سایت های کتابخانه ای هست که از دروپال برای آرشیو کتابخانه خود استفاده کرده است. سایت کتابخانه دانشگاه میامی بیش از ١ میلیون جلد کتاب را در خود و پایگاه داده خود قرار داده است. بد نیست یک بار این سایت را ملاحظه نمایید تا با سرعت موتور جستجو دروپال آشنا شوید.

تصویر2-5

در شکل زیر می توانید سایت سنای نیویورک را مشاهده کنید.

تصویر2-6

و در نهایت تصویر پایین سایت انتشارات بسیار بزرگ و بین المللی پکت را ملاحظه می نمایید که این انتشارات برای معرفی و فروش کتب منتشر شده خود دروپال را به عنوان سیستم مدیریت محتوای سایت خود برگزیده است.

تصویر2-7

پس کاملا آشکار است که چیزی به نام نمای دروپالی وجود ندارد که می توان در سایت خود از تم های قابل دانلود یا نمونه شخصی شده آنها استفاد کرد.